Toiduuudised

Ettevaatust toidulisanditega! (1)

Silja Paavle, 18. august 2015 10:56
Foto: GARO / Phanie Sarl / Corbis / Vida Press
"Paar nädalat pärast seda, kui imet lubavaid tablette võtma hakkasin, kloppis mu süda nagu hull. Hea, et tervisega midagi väga hullu ei juhtunud," räägib naine, kes proovis liigsetest kilodest vabaneda internetist ostetud tablettidega. 

36aastane tartlanna Krista on liigse kehakaaluga kimpus olnud poole oma elust ning otsustas kilodega võidelda Raspberry Ketone Forte nimelise toidulisandiga. Seda soovitasid kord-paar nädalas tema postkasti potsatanud meilid. 

See kõik sai selgituse, kui naisele sattus näppu ravimiameti hoiatus, et imet lubanud tabletid võivadki suurendada südame löögisagedust ja tõsta vererõhku. Salenemistabletid osutusid hoopis ravimiks. 

Katrin Kiisk nendibki, et reeglina on toidulisanditega lubatud imeline tervenemine ja hämmastavad tulemused tingitud raviainete lisamisest toidulisanditele, mida veebiinfos ei mainita ning inimestel pole võimalustki saada teavet ohtudest, mis võltsitud toidulisandiga kaasnevad. 

"Tähelepanelikult tasub lugeda milleks toode mõeldud on. Kui loetelus on abi kortsudest, kaaluprobleemist ja mälukaotusest kuni kopsupõletiku, AIDSi ja vähini, siis ei ole tegemist tõsiseltvõetava tootega," soovitab ta säilitada kainet mõistust ja suhtuda ettevaatusega ka väidetesse "riski pole", „looduslik" või toode on "kontrollitud mõne sõltumatu organisatsiooni poolt" ja seetõttu "absoluutselt ohutu". 

"Toidulisand on toit ja mõeldud tavatoidu täiendamiseks. Ravitoimet ei maksa neilt oodata," rõhutab ta.