Veregrupidideedi järgi 0-grupp lihast loobuma ei pea, kuid A-grupi verega inimestel võib liha tekitada väsimust.Foto: PantherMedia / Scanpix
Robert Aps 29. juuni 2015 10:24
Veregrupidieet lubab tugevamat tervist, väiksemat kaalu ja rohkem elurõõmu.

Veregrupidieedi looja Peter D'Adamo raamat "Toitu õigesti vastavalt oma tüübile" tõi laiema rahva ette teadmised, kuidas läheneda kaalujälgimisele veelgi individuaalsemalt. Loodusravile spetsialiseeruv arst selgitab teaduslikele uuringutele tuginedes, kuidas igal veregrupil on oma antigeenid, mis reageerivad negatiivselt teatud toiduainetele. Selle tagajärjel võivad tekkida mitmed kõhu­hädad ja vaevused. Veelgi enam, D'Adamo usub, et maomahla happesus ja seedimist soodustavate ensüümide kogus on tihedalt seotud inimese veregrupiga. Seega väidab ta, et veregrupile keskendunud dieet on teistest edukam, kuna toit seedub ja imendub kehas efektiivsemalt, muutes kaalujälgimise kergemaks. Toitumiskava põhiline eesmärk on siiski tervislikum ja loomupärasem eluviis, millega kaasneb parem enesetunne ja vähem valest toitumisest tingitud kaebusi.

Veregrupid
Veregrupid on välja arenenud inimkonna pika ajaloo jooksul. Ettekirjutused põhinevad toiduvalikul, millega inimesed konkreetse veregrupi tekke ajal leppima pidid. Näiteks 0-grupi veri voolas küttide-korilaste soontes, kelle toit oli valgurikas ning seedetrakt tugev ja aktiivne. A-grupi veri tekkis ajal, kui inimesed hakkasid elama kogukondades ja kasvatama mitmesuguseid taimseid kultuure. A-grupi inimeste seedetrakt on tundlik, vajades loomulikku ja naturaalset taimset toitu. B-grupi veri oli meie nomaadidest esiisadel, kelle menüü oli tasakaalustatud ning sisaldas laias valikus erisuguseid toite. AB-grupp kujunes välja alles tuhat aastat tagasi, mistõttu D'Adamo arvab, et see aitas meie esiisadel teha hüppe nüüdisaegsesse maailma. Sellesse veregruppi kuulujad taluvad nii A- kui ka B-grupile sobivaid toiduaineid. Iga veregrupi tarvis on välja töötatud ka täpsemad soovitused tervist säästvaks toitumiseks.
0-grupp – liha ja kala söömist piirama ei pea, kuid jälgida tuleb pähklite, seemnete, munade, köögi- ja puuviljade koguseid. Soovitatav on vältida piimatooteid, teraviljasaadusi, pastat, riisi ja ube. Treeninguprogrammi sobivad jõulised ja energilised alad, nagu jooksmine, kergejõustik ja aeroobika.
A-grupp – loomaliha süües tekib väsimus ja jõuetus ning piimatooted muudavad ainevahetuse märgatavalt aeglasemaks. Rõhku peab panema teraviljatoitudele, riisile, puu- ja juurviljadele, pähklitele, seemnetele ja pastale. Kõige paremini mõjuvad rahustavad spordialad ja tegevused, näiteks golf, jooga ja aiandus. Väidetavalt on A-grupi inimestel eelsoodumus südamehaiguste, diabeedi ja vähktõve tekkeks.
B-grupp – tarbida võib peaaegu kõiki toiduaineid, ent vältima peaks valmistoite ja muid põhjalikult töödeldud produkte. Ülekaalu soodustavad pähklid, seemned, mais ja tatar. Efektiivne treeninguplaan koosneb aladest, mille puhul on ka vaimne pool pidevas tegevuses, näiteks matkamine ja tennis. Tugeva immuunsüsteemi ja toonusega B-grupi inimestel on suurem kroonilistele haigustele vastupanu võime.
AB-grupp – neile määrab D'Adamo põhiliselt taimetoidul põhineva menüü, kuid aeg-ajalt on soovitatav süüa ka liha, kala ja piimatooteid. Tasakaal peab valitsema ka treenimisel, mistõttu on vaja oma­vahel kombineerida intensiivseid ja rahustavaid tegevusi. AB-tüübile on nagu A-grupilegi iseloomulik väike maohappesus, kuid samal ajal ka B-grupile omane vähene liha tarbimise
vajadus.

Teeb valvsaks!
Teadlased ja toitumiseksperdid on kritiseerinud D'Adamo dieeti mitmel põhjusel. Neid paneb kahtlema senise uurimistöö, väidete ja järelduste vettpidavus. Eriti teeb muret dieedi kasulikkust tõestavate kliiniliste testide puudumine. Seetõttu ei kiirusta eksperdid veretüüpidel põhinevat dieeti soovitama. Samas on kinnitatud, et toitumiskavad võivad aidata kaalu langetada, sest need välistavad ühe kindla toidugrupi. 0-tüübi ettekirjutused sarnanevad teada-tuntud Atkinsi dieedi omadega, mis samuti rõhub süsivesikutest saadavate kalorite piiramisele. Kindlaid toiduaineid välistavad dieedid võivad aga pikaajalisel järgimisel viia tervisehädadeni, probleemid tekivad vajalike toitainete puudusest.

Päevane näidismenüü

Joogisoovitused on antud vaid konkreetse päeva jaoks. 0-, A- ja AB-grupp võivad endale õhtusöögi kõrvale klaasi veini lubada. Siiski on tegu loa, mitte soovitusega.

0-grupp
Hommikusöök
2 viilu Hesekieli leiba* (võikattega)
200 ml köögiviljamahla
1 banaan
Lõunasöök
Veisepraad spinatisalatiga
Õuna- või ananassilõigud
Õhtusöök
Hautis lamba, spargli ja brokoliga
Puuviljasalat
Vahepalad
1 koogilõik (päevas)
1 puuvili
Joogid
Taimetee
Vesi

AB-grupp
Hommikusöök
Riisihelbed piimaga
Lõunasöök
Salat mozzarellajuustu ja tomatiga
2 viilu täisteraleiba
1 kiivi
Õhtusöök
Vokiroog kalkuni, köögiviljade ja seentega
Pruun riis
Vahepala
2 riisikooki kodujuustuga
Viinamarjad
Joogid
Kohv
Taimetee
Vesi

A-grupp
Hommikusöök
Kaerahelbepuder soja-
piima ja vahtrasiirupiga
Lõunasöök
Kreeka salat
1 õun
2 viilu täisteraleiba
Õhtusöök
Lasanje tofu ja pestoga
Jogurt
Vahepalad
2 riisikooki pähklivõiga
2 ploomi
Joogid
Roheline tee
Taimetee
Vesi
Kohv
Mahl

B-grupp
Hommikusöök
Riisipuder banaani ja kooritud piimaga
Lõunasöök
Einevõileib kalkunirinna, juustu ja sinepi-majoneesiga
Roheline salat
Õhtusöök
Grillitud kala aurutatud köögiviljadega
Värske puuvili
Vahepala
Jogurt
Rosinad
Joogid
Täismahl
Taimetee
Kohv

* Suure toiteväärtusega leib, mida küpsetatakse eri tera- ja kaunviljadest tehtud leivajahust. Retsepte on mitmeid ja enamasti sisaldavad need nisu, otra, läätse, hirssi ja ube.