Foto: PantherMedia / Scanpix
Toiduuudised
3. mai 2015, 09:34

Nagu päikesekiir klaasis - tervis tuleb!

Mahlapress, blender või elektriline mahlavalmistaja purustab kõvemadki peedid-porgandid joogiks, säilitades värske vilja toitained. Mahlapaast pole kehale nii karm kui täielik paastumine, ent liiale ei maksa sellega siiski minna.

Mahlapaastud on maailmas populaarne viis organismi puhastada ja kaalu langetada. Kuigi sel meetodil on ka miinuseid – saamata jääb näiteks seedeelundite heaks talitluseks ja soolepuhastuseks vajalik kogus kiudaineid –, pole see kehale siiski nii ränk kui täielik paastumine.

Mahl, mida paastu ajal juua, pole tavaline suhkruga rikastatud tetrapakis toode. Smuutide ja mahlade valmistamiseks blendris sobivad marjad, köögi- ja puuviljad oma originaalkujul (marjad ka külmutatuna) ja 0,5% piima, joogi jahutamiseks võib lisada jääd. Olenevalt valitud toorainest rikastavad mahlad keha raua, foolhappe, kaltsiumi, magneesiumi, karotenoidide, kaaliumi ja muude vajalike ainetega.

Kuidas dieet toimib?

Mahlapäevad on osalise paastu päevad. Väikese kalorsusega dieediga kaasneb lihasmassi ja rasva lagunemise tagajärjel ketoos: organismi seisund, mil süsivesikute tase on ekstreemselt madal. Organism hakkab energiat ammutama rasva ja valkude arvelt. Toitaineid, eriti süsivesikuid, aga ka mineraalaineid-vitamiine saab organism värsketest viljadest. Kuigi organismis ei teki nii palju jääkaineid kui täieliku paastuga, pole mahlapaastu soovitatav pikalt pidada, sest ainult vedel menüü ei aita jääkidest vabaneda.

Elis Luhaäär pole oma 22 eluaasta jooksul kogunud ebatervislikke ülekilosid ja tal ei ole ka terviseprobleeme, nii sai ta julgelt mahlapaastuga startida. Elis pidas paastu vapralt neli päeva.

Kuigi mõne dieedi, näiteks Sarah Jessica Parkeri, Jennifer Anistoni ja Drew Barrymore’i hinnatud Juicemasteri puhul lubatakse kaalulangust nädalaga kolm kilo, Elis nii drastilist ei kogenud.

“Alla ei võtnud ma suurt midagi, 700 grammi ainult.”

Varem paarikuiseid saiavabu dieete proovinud Elis ütleb, et teda motiveeris mahladieeti katsetama uudishimu: kuidas ta vastu peab ja kuidas dieet mõjub. “Enesetunne oli dieedi ajal enam-vähem hea,” lausub Elis, “teine päev oli raske, kuna pidin loobuma hommikusest kohvist ja peavalud saatsid mind terve päeva. Järgmistel päevadel oli kõik jälle korras ja tundsin end hästi. Väike uimasus oli küll, aga sellega sain ilusti hakkama, arvan, et see oli tingitud kohvi puudusest.”

Energiat Elisel ent jätkus. “Jaksasin käia nii trennis kui ka tööl.”

Isud tekkisid Elisel magusa järele. “Aga ega ma ka parima tahtmise juures oleks suutnud midagi süüa, kuna kõht oli kogu aeg mahlast täis ja tühja kõhu tunnet ei kogenud ma kordagi. Kartsin isegi vahepeal, et lähen lõhki.”

1. PÄEV

Hommikusöök

7.30–8.30 Puu- ja köögivilja detoksmahl: õun, porgand, pool sidrunit, 3 sellerivart, 3 cm jupp peeti, nisuvõrsemahla ja jääd.

11.00 Ennelõunane marjasmuuti: 200 ml lahjemat piima, 2 peotäit marju (vaarikaid, mustikaid või maasikaid), banaan, 60 g proteiinijoogi pulbrit, 1 tl mett ja 8 g chiaseemneid.

14.00 Pärastlõunane mahl: 2 porgandit, 2 sellerivart, õun, kaneeli ja jääd.
Kellaviiemahl: pool toorest peeti, 2 porgandit, paar õuna, 2 sellerivart, 1/4 kooritud sidrunit, 1–2 tl chiaseemneid.

20.00 Õhtusöögismuuti: punane õun, 3 sellerivart, 1 laimi mahl, 3 cm jupp ingverit, pool banaani, jääd.

21.00 Magustoit: ingveritee mee ja sidruniga või kuum õunamehu kaneeliga.

2. PÄEV

7.30 Salendav mahl: punane õun, 3 sellerivart, ühe laimi või poole sidruni mahl, 2 cm jupp peeti ja ingverit, tl chiaseemneid, jääd.

11.00 Ennelõunane mangosmuuti: 200 ml lahjat piima või sojapiima, 100 g mangot, banaan, 60 g proteiinijoogi pulbrit, 1 tl mett, 1 tl chiaseemneid.

14.00 Pärastlõunane mahl: õun, porgand, 2 sellerivart, 2 cm jupp peeti ja ingverit, poole sidruni mahl, nisuvõrsemahla, jääd.

Kella-viie-banaanismuuti granadilliga: 250 ml lahjat piima või sojapiima, 1 sl granadilli või mangot, banaan, 30 g proteiinijooki, mett maitsestamiseks, jääd.

20.00 Õhtusöök: 2 porgandit, õun, 1/4 sidrunit, 2 cm ingverijuurt, jääd serveerimiseks.

21.00 Magustoit: ingveritee mee ja sidruniga või kuum õunamehu kaneeliga kahest õunast.

3. PÄEV

7.30 Hommikusmuuti: 250 ml lahjat piima, banaan, 2 sl marju, 60 g mangot, 30 g proteiinilisandit ja jääd.

11.00 Ennelõunane puu- ja köögivilja detoksmahl: õun, porgand, pool sidrunit, 3 sellerivart, 3 cm jupp peeti ja jääd.

14.00 Pärastlõunane detoksmahl: 1/4 ananassi, õun, 3 cm jupp peeti,2 sellerivart, jääd.

Kella-viie-verevärskendaja: paar õuna, 1/2 peeti, 2 porgandit, pool kooritud sidrunit, maitsestamiseks piparmünti.

20.00 Õhtusöögismuuti: roheline õun, 3 sellerivart, poole sidruni mahl, 3 cm jupp ingverit, banaan, peotäis jääd.

21.00 Maasika-piparmündi-magustoit: 1/2 klaasi maasikaid, 100 g mangot, peotäis peenestatud piparmünti, 2 õuna.

4. PÄEV

7.30-8.30 Megamahl: banaan, 1 sl granadilli, 1/4 ananassi, apelsin, 1 tl chiaseemneid, jääd.

11.00 Ennelõunane marjasmuuti: 200 ml lahjat piima, 2 peotäit marju, banaan, 1 tl mett, 60 g proteiinilisandit, 1 tl chiaseemneid.

14.00 Pärastlõunane puu- ja köögivilja detoksmahl: õun, 2 porgandit, 1/4 sidrunit, 2–3 sellerivart, 3 cm jupp peeti, 1 tl chiaseemneid.

Kella-viie-sidrunijook: 2 porgandit, õun, 1/2 sidrunit, 2 cm ingverit, jääd.

20.00 Õhtusöök: mango-granadillismuuti: 200 ml lahjat piima, pool mangot, 1 sl granadilli, banaan, jääd, 1 tl mett ja 1 tl chiaseemneid.

21.00 Magustoit: kuum õunamehu kahest õunast kaneeliga või ingveritee mee ja sidruniga.

Igal hommikul kell 7 joo klaas sooja vett poolest sidrunist pressitud mahlaga.