Toiduuudised

Lugu ilmus esmakordselt 2013. aasta märtsikuu Tervis Plussis.

Põletusmasin tööle! (2)

Külli Haav, 5. aprill 2015 10:03
Teelusikatäie rohelise või punase tšillipipra söömine võib ainevahetust kiirendada.Foto: LIIS TREIMANN
Ühed räägivad kiirest ainevahetusest, teised mõtlevad kõhulahtisusest ja seedimise kordasaamisest või kiirdieetidest. Ainevahetus on laiem mõiste kui see, et kaal langeb või pead vetsu vahet jooksma.

Metabolism ja ainevahetus – need sõnad viivad mõtted automaatselt kaalulangetamise peale, eks ole? Tegelikult tähendavad need protsessi, millega meie keha muudab toidu energiaks. Isegi puhates vajab keha energiat, kasutades seda vereringe toimimiseks, hingamiseks, rakkude taastamiseks ja uuendamiseks.

Keha funktsioonide ülalpidamiseks kulub 75% “kütusest” – kaloritest, mida iga päev tarbid ja mida nimetataksegi põhiainevahetuseks. Ülejäänu läheb igapäevaste tegevuste ja seedimise enda peale. Keskmiselt vajab naine umbes 1300 kalorit, pluss 200–400 kcal päevatoimetusteks ning lisaks veel mõnisada, kui regulaarselt treenid.

Samal teemal

Kahjuks ladestub ülemäärane, kasutamata jäänud toiduenergia reitele ja kõhule. Nii et küsimus on ikka selles, mis suust sisse läheb: kui tarbid rohkem kaloreid, kui ainevahetus vajab, hakkab kaalu lisanduma.

Vaheeined pole patt

Enam söömine võib aidata kaalu langetada küll – enam kordi söömine siis. Süües suuri toiduportsjoneid pikkade vaheaegade järel, metabolism aeglustub. Väikesed eined iga kolme-nelja tunni tagant hoiab ainevahetuse pöörded üleval nii, et kulutad päeva jooksul rohkem energiat. Selge on ka see, et inimesed, kes peavad tervislikke einestamispause regulaarselt, söövad põhitoidukordade ajal vähem. Päev läbi näksimine ja söömine on aga patt!

Lisa toidule vürtsi

Vürtsikas ja hästi maitsestatud toit sisaldab keemilisi ühendeid, mis annavad metabolismile käiku juurde. Teelusikatäie rohelise või punase tšillipipra söömine võib ainevahetust kiirendada. Tõenäoliselt on see efekt lühiajaline, kuid kasutegur suureneb siis, kui vürtsikat toitu süüa korrapäraselt. Prooviks võid vürtsitada oma pastaroogi, ühepajatoite ja kastmeid tšillihelvestega.

Proteiini-power

Keha põletab proteiine (nt muna, tailiha, oad) seedides rohkem kaloreid kui rasvu või süsivesikuid seedides. Kuigi tasakaalustatud menüü on oluline, võid proovida lõuna- või õhtusöögis asendada mõned süsivesikuallikad lahjade proteiinirohkete toiduainetega, et ainevahetust kiirendada. Tervislikud proteiinirikkad valikud on näiteks veiseliha, kalkun, kala, kana rinnafilee, tofu, pähklid, oad, munad ja väikese rasvasisaldusega piimatooted ning kaunviljad. Samas tasub valkude tarvitamisel olla mõõdukas, sest liigne valk koormab ja kahjustab neere.

Võimendav lonks musta kohvi

Kõik kohvijoojad naudivad energia-süsti ja keskendumisvõime paranemist, mis järgneb igahommikusele rituaalile. Mõõdukalt tarbides toob kohv lühiajaliselt kaasa ka ainevahetuse kiirenemise.

Lae ennast rohelise teega

Rohelise või oolongtee joomine tõstab samuti paariks tunniks ainevahetuse kiirust, kuna need joogid sisaldavad kofeiini, mis stimuleerib kesknärvisüsteemi, ja epikatehhiine, mis kiirendavad rasvade põletamist. Viimased on lisaks võimsad antioksüdandid, arvestatavad abilised, kaitsmaks rakke vabade radikaalide kahjustava toime eest, ning neil on ka antimikroobne toime.

Uuringud näitavad, et juues kaks kuni neli tassi rohelist või oolongteed, võid keskmise koormusega harjutusi tehes sundida keha põletama 17% rohkem kaloreid.

Parimad šansid aegluse vastu

Jookide-söökide mõju metabolismile on vähene, kõrvutades seda püsivaks kaalukaotamiseks kõige olulisema – liikumise mõjuga. Et endast tõhusat kaloripõletamismasinat vormida, tuleb ehitada muskleid ja olla kehaliselt aktiivne. Mida enam päeva jooksul liigud, seda enam kaloreid põletad, sest ainult lihas kulutab energiat. Üks hea tähelepanek veel: hommikuvõimlemine või -trenn toob erilist kasu, kiirendades su ainevahetust mitmeks tunniks.

Hoidu kiirdieetidest!

Kiirdieedid, mille päevaratsioon on vähem kui 1000 kcal, kujutavad endast lõksu kõigile, kes loodavad ainevahetusele vauhti lisada. Kuigi need dieedid võivad aidata kilosid kaotada (hea ja tasakaalustatud toitumise kulul), tuleb suur protsent kadu lihaste arvelt. Mida väiksem on lihasmass, seda aeglasem ainevahetus. Lõpptulemus: su keha põletab vähem kaloreid (ja kogub kaalu kiiremini) kui enne dieediga alustamist.