Toiduuudised

Eestlane katsetab maitsetega, kuid eelistab klassikalist kanget sinepit (4)

Kaja Roomets, 8. november 2014 15:00
Põltsamaa mahedamaitseline sinep – maitselt mahe, samas on mõnus sinepimaitse täiesti olemas. Foto: Mari Luud
Sojakastmed ja ketšupid on bistroodes ja pubides sinepi mängust välja tõrjunud. Paljudes söögikohtades juhtub teenindajalt sinepit paludes, et seda ei saagi. Parimal juhul pakutakse sinepikastet. Samas ASi Põltsamaa Felix turundusjuht Marek Viilol kinnitab, et kodumaisel sinepil on endiselt minekut.

"Sinepitarbimine on Eestis aastatega veidi kasvanud. Seejuures pole kasv toimunud uute maitsete turuletulekuga, pigem on sinepit hakatud laialdasemalt kasutama igapäevase toiduvalmistamise juures," tõdeb Viilol. Ligi 85% Eestis müüdavatest sinepitest moodustavad klassikalised kanged sinepid.

"Põltsamaa kange sinep on peaaegu muutumatul kujul turul olnud juba 55 aastat ja seda eelistab ligi 2/3 sinepisööjatest," ütleb turundusjuht. "Meie valikus on praegu 22 sinepit ja tarbijate kõige eelistatum on meie oma Põltsamaa kange tuubisinep. Sellele järgnevad Meira mahe sinep ja Dijon’i sinepid. Kuna pakkuda on palju huvitavaid sinepisorte, siis sinepi tarbimine vähenenud ei ole. Pigem vastupidi," kinnitab ka Stockmanni osakonnajuhataja Ingrid Kurg. Viilol usub, et sinepisöömist soodustab ka hot dogi ja kogu kiirtoidu üha laialdasem levik.

Kindlasti tasub Kure sõnul ära proovida ka Prisca Gourmet Sinep ananassiga, Gourmet Club apelsini-kappari sinep ja Pädaste Gourmet Muhu kadakamarjasinep.

Astelpaju ja mustikaga käsitöösinepid

"Meile sinep meeldib! Tarvitame sinepit üsna tihti – kui teeme köögis head liha, näiteks ahjupraadi, siis sellele on tarvis maitsev kasukas mee ja sinepiga selga teha. Kasutame Tartu külje all tegutseva Mahetarga astelpajusinepit ja jõulusinepit. Hästi ägedaid sinepeid teevad!" räägib Antoniuse õues tegutseva Maitseelamuste Koja gurmaanist omanik Tauno Laasik. Peale eelnimetatud väiketootja pakuvad eri marjamaitselisi käsitöösinepeid ka Mustjala Mustard ja Pädaste Gourmet.

"Sinep ei ole ainult kõige vajalikum lisand vorsti juurde, vaid ta sobib paljude toitudega. Lamba- ja ulukilihatoidud saavad oma teatud nüansi tänu õigele sinepile. Ka igasse salatikastmesse käib suts sinepit. Või siis jätke lihtsalt leivale või määrimata ja võtke kätte sinepipurk," soovitab OÜ Mustjala Mustard juhataja Birgit Kutzera. Oma 14 erinevast sinepist nimetab ta kolmeks põnevamaks ehk tumeda õlle sinepit, pohlasinepit ja mustikasinepit.

Kohalike väiketootjate julgetest maitsekatsetustest hoolimata arvab Viilol, et võrreldes Prantsusmaaga, on meie sinepitootjatel ikka väga pikk tee veel minna. "Mesi, küüslauk ja mädarõigas on need lisandid, mis sinepit huvitavamaks muudavad," toob ta kolm esimesena pähe tulnud näidet.

Mahedamaitseline sinep või asemel leiva peale

Viiloli sõnul sobib mahe sinep peale traditsioonilise süldi ja liha hästi ka võileibade ja suupistete maitsestamiseks: "Lisaks juba mainitud hot dogile ja hamburgerile sobib sinep marinaadide ja väga erinevate roogade maitsestamiseks. Kui hommikul saiale või leivale panna või asemel mahedat sinepit, annab see võileivale mõnusa nüansi juurde."

Kuumade kastmete valmistamisel tuleb sinep lisada kuumutamise lõpus, kuna kuumus tapab sinepimaitse ning mahedamaitselisele roale tuleks lisandiks valida mahedamaitseline sinepit, vastasel juhul ei jää toidu enda maitsest suurt midagi järele. Tugevale maitsele aga lisab kange sinep uusi maitsenüansse. Vähetähtis pole seegi, et krehvtine sinep soodustab söögiisu ning ergutab nii seedimist kui ka vereringet, äratades kõige hallimalgi päeval organismi üles.

Eestlane on juba 55 aastat sama sinepit söönud

Kanget sinepit toodetakse Põltsamaal alates 1960. aastast, kui kohalik põllumajanduskombinaat sai Ungarist pärit uue tuubitoitude tootmisliini omanikuks. Esimeste tuubitoodetena sündisidki Põltsamaa lauasinep ja Põltsamaa kange sinep. Aastatega on muutunud toorme tarnijad, samuti on ajakohastatud retsepti. Tehnoloogia ise, nagu ka tootmisprotsess, on peaaegu 55 aastat muutumatuna püsinud.

Tuubisinepid: kuhu miski sobib?

Tartu suurpoodidest leitud viit teravamaitselist ja kolme mahedamaitselist tuubisinepit proovides tuli tõdeda, et neli neist on tõepoolest strong, nagu strong olema peab, aga Meira kange sinep jäi maitselt Põltsamaa mahedamaitselisest sinepist mahedamaks. Sinepimaitsmisel oli ajakirjanikul abiks Põltsamaa sinepite brändijuht Evelyn Sarapuu. Sinepite degusteerimine käis ehedal kujul ehk ilma liha ja leivata.

Maadlexi kange sinep – mehiselt tuline sinep sobib hästi ulukipraeja süldi kõrvale. Tundub, et sinepi laagerdumise aeg võinuks olla pisut pikem. Soolasevõitu, ja pole ka ime – kui tavaliselt sisaldab tuubisinep 2,2-2,5% soola, siis see sinep 4%.

Minu terav sinep (valmistatud Eestis Makro Trade Baltic OÜ tellimusel) – kõigepealt tuleb tuubist sentimeeter kollakat vedelikku, alles pärast seda sinep. Äkki peaks tuubi enne tarvitamist loksutama? Maitse keskpärane.

Põltsamaa kange sinep – väga kange sinep sobib küll lihaga, aga kalale laseks seda ligi ainult kastmesse segatult. Kanastki hoiaks pigem eemale.

Aura kange sinep – igati korralik sinep, aga keskmise eestlase maitsemeelele mahe mis mahe. Sobib võileivale kotleti alla, linnuliha juurde, külma kastme valmistamiseks. See võiks isegi lastele meeldida.

Minu Maria kange sinep – peale traditsiooniliste koostiainete sisaldab toode ka musta pipart, paprikapulbrit ja muskaatpähklit. Kuigi tundub, et midagi neist on pisut paljuvõitu saanud, võiks see sinep tugevamaitselise lihaga hästi sobida.

Põltsamaa mahedamaitseline sinep – maitselt mahe, samas on mõnus sinepimaitse täiesti olemas. Hea paariline hamburgeritele ja hot dogidele. Omal kohal ka või asemel leiva peale määrides.

Aura sinep Dijon: kolmest proovitud mahedamaitselisest sinepist kõige särtsakam, veiniäädika maitse ehk pisut liiga tuntav. Suts seda sinepit sobib paljudesse kastmesse, aga lihtsalt leivale seda ei määriks.

Meira mahe sinep – eestlase maitsemeele jaoks sinepile omast maitset napib. Hea harjutamiseks neile, kes seni pole sinepit söönud.

Sinepeid igast maailma nurgast

Ameerika sinep: valmistatud valgetest sinepiseemnetest, teralise konsistentsiga. Sinepisse on lisatud suhkrut, äädikat, kurkumit.

Bordeaux’ sinep: valmistatud musta sinepi seemnetest ja fermenteerimata veinist. Seemnetelt ei ole kesti eemaldatud, mistõttu sinepil on tumepruun värvus ja tugev aroom.

Prantsuse ehk Dijoni sinep: Prantsusmaalt pärinev sinep on valmistatud kooritud musta sinepi seemnetest. Sinepipulber on segatud hapu viinamarjamahla või veini, vürtside ja soolaga. Värvilt helekollane, kanguselt varieerub pehmest kangeni, reeglina vähem happeline.

Inglise sinep: valmistatud valge sinepi seemnetest. Vahel lisatakse sinepile õige värvi saamiseks kurkumit, paraja konsistentsi jaoks aga nisujahu. Üks kangemaid sinepeid, millega roogadele pikantsust lisada.

Meaux sinep: segu osaliselt purustatud ja tervetest musta sinepi seemnetest, mis on äädikaga pastaks segatud. Hamba all krõmpsuv kange sinep annab roale arvestatavat särtsu.

Vene sinep: peaaegu kibeda maitsega sinep, mis on saadud sinepiseemnepulbrile vee, soola ja vähese sidrunimahla lisamisel. Vahel lisatakse krehvtisust ka kibeda paprika, mädarõika või musta pipraga.

Saksa sinep: maheda maitsega sinep, millele on suhkrut lisatud. Varieerub vaid kanguse poolest.

Allikas: www.ajakirikook.ee